مقاله ها

1-برای همه کلید های برق در نورپردازی کلی (سقفی)از دیمر استفاده کنید.نور سقفی اتاق,زمانی که قصد استراحت یا دیدن فیلم  را داریم میتواند بسیار تند و آزار دهنده باشد.پس با استفاده از دیمر به جای کلید های برق سنتی ,با چرخاندن آنها به آسانی میزان و شدت نور را متناسب با شرایط مختلف تنظیم کنید.برای نمونه هنگام مطالعه یا برگزاری میهمانی ها از نور بیشترو هنگام استراحت یا تماشای فیلم از شدت نور کمتری استفاده کنید.استفاه از دیمر همچنین می تواند هزینه ماهیانه مصرف برق شما را کاهش دهد و کمک کند تا به صورت بهینه از انرژی استفاده کنید.

2-سرویس بهداشتی یکی از مکان های بسیار مناسب برای استفاده از چراغ های تزئینی است.زیرا با کمک این چراغ ها به اندازه زیادی بر زیبایی و لطافت دکوراسیون این فضا افزوده می شود(فراموش نکنید که باید دور از آب نصب شوند).

3-نورپردازی فضاهای بسیار تاریک را به حس گر (سنسور)حرکتی مجهز کنید.درمکان هایی مانند سرسرای بزرگ و تاریک,راهروها,زیرزمین و اتاق های زیر شیروانی که ممکن است به خاطر تاریکی زیاد در فاصله رسیدن فرد به کلید برق دردسر های بزرگی به وجود آید,پیشنهاد می شود حس گر های حرکتی نصب شوند تا با باز شدن در یا ورود فرد به این مکانها چراغ ها به صورت خودکار روشن شوند.

4-به آثار هنری در دکوراسیون نور بدهید.برای این کار بالای تابلوهایی که به دیوار نصب کرده اید هالوژن های با نور متمرکز به پایین نصب کنید تا سطح تابلو روشن شود.قفسه ها و طبقه هایی که در آنها مجسمه یا وسایل تزئینی هنری قراردارند را نیز نورپردازی کنید.با این کار جلوه آثار هنری در دکوراسیون برجسته می شودو چشم ها و توجه ها به سوی آنها جلب می شود و به همین علت جذابیت و زیبایی دید در دکوراسیون افزایش می یابد.

5-استفاده از نورپردازی رو به بالا.این نوع نورپردازی بخش بالایی فضا را به طور کامل روشن می کند بدون اینکه نور مستقیم و با شدت از بالا به پائین بتابد و چشم را آزار دهد.این نوع نورپردازی نیاز به سیم کشی های حرفه ای یا ابزار دشوار ندارد.می توانید به آسانی با استفاده از چراغ های که نور را به بالا منتشر میکنند و تنها با زدن دو شاخه به پریز آن را تامین کنید.بهترین مکان برای قراردادن این چراغ ها پشت گیاهان آپارتمانی موجود در دکوراسیون یا پشت مبلمان و وسایل بزرگ است.

6-لوستر قدیمی خود را عوض کنید.اگر سال هاست که از لوستر فعلی استفاده می کنید ان را عوض کنید.لوستری جدید,مدرن و متناسب با دکوراسیون خانه خود را جایگزین آن کنید.

7-نوآور باشید.اگر برای آباژور خانه خود کلاهکی مناسب و دلپسند پیدا نکردید نوع ساده را خریداری کنید و خودتان با استفاده از تکنیک های گوناگون پتینه مانند استنسیل یا مهر ,رنگ ها و طرح های مختلف و دلخواهتان را به آن بیافزایید و از آن کلاهک ساده ,عنصری تزئینی و چشم گیر بسازید.همچنین می توانید کلاهکی با پارچه تیره و بدون طرح انتخاب کنید و الگوهای مورد علاقه خود را با رنگ های مختلف شاد از پارچ های دیگر ببرید و روی بدنه کلاهک بچسبانید.

8-کلاهک آباژور موجود در خانه را عوض کنید.تعویض کلاهک آباژور راهی ارزان,ساده و در عین حال تاثیرگذار برای عوض کردن جلوه دکوراسیون و ایجاد دگرگونی در آن است.بهترین روش برای استفاده از کلاهک جدید و مناسب برای آباژور این است که کلاهک خود را به فروشگاه های فروش کلاهک آباژور ببرید و انواع مختلف را روی آن امتحان کنید و ببینید کدام گزینه می تواند زیباتر جلوه کند.سعی کنید اندازه و مدل نو و یگانه ای را انتخاب کنید .از رنگ هایی استفاده کنید که دوست دارید در دکوراسیون اتاق حضور داشته باشد.

9-قسمت های بالای کابینت آشپزخانه را نورپردازی کنید.برای این کار می توانید هم از هالوژن ها و هم از نورپردازی های خطی استفاده کنید.نورپردازی در قسمت های بالای کابینت علاوه بر این که جلوه دکوراسیون آشپزخانه را بسیار زیبا و شیک می کند ,می تواند سطح کار را نیز روشن کند. برای مثال زمانی که نیمه شب قصد استفاده از فضای آشپزخانه را دارید می تواند فضا را خیلی ملایم روشن کند.

10-در هر اتاق از ترکیبی از چند نوع نورپردازی گوناگون استفاده کنید تا جذابیت و زیبایی فضا بیشتر شود.برای نمونه,نورپردازی سقفی (لوسترها)به همراه دیمر به جای کلید برق,چراغ های زمینی یا رومیزی مانند انواع آباژورها ,نورپردازی رو به بالا و متمرکز که برای روشن کردن آثار هنری است و همچنین شمع های متعدد از جمله انواع مهم نورپردازی هستند که باید برای راحتی و زیبایی فضا در دکوراسیون فضا گنجانده شوند.