مقاله ها

برخی از معایب این نوع لامپ ها عبارتند از:

  •          نسبت به دیگر لامپ ها عمر کمتری دارند.
  •         نسبت به انواع دیگرلامپ ها انرژی بیشتری مصرف می کنند.
  •          این نوع لامپ ها به خاطر اینکه بیشترین مقدار انرژی برق را به گرما تبدیل می کنند و تنها بخش کمی را به روشنایی تبدیل می کنند و همچنین زود به زود نیاز به تعویض دارند نمی توانند گزینه مناسب و مقرون به صرفه ای باشند.لامپ های رشته ای در رنگ های گوناگون مانند قرمز,آبی,سبز,صورتی و کهربایی ساخته می شوند.
     

انواع لامپ های رشته ای

مخروطی:رایج ترین شکل لامپ رشته ای شکل مخروطی آن است.

بازتابی(رفلکتور):نوعی لامپ رشته ای که برای نورپردازی محصور یا نقطه ای در دکوراسیون داخلی استفاده می شود.

لامپ کروی یا گوی شکل:این لامپ ها کروی شکل هستند و نوری بدون سایه را ایجاد می کنند.

لامپ شمعی:نوعی لامپ رشته ای تزیینی که می توان آن را با دیمر استفاده کرد.

لامپ لرزان:این لامپ نوری لرزان شبیه نور شمع تولید می کند و برای استفاده در لوسترها مناسب است.

شعله ای:لامپی تزیینی است که با شیشه های چین خورده و شبیه شعله آتش ساخته می شود.

 

لامپ های فلورسنت(مهتابی)

لامپ های فلورسنت به طور معمول نسبت به لامپ های رشته ای به ازای هر وات نور بیشتری تولید می کنند و عمر بیشتری دارند.از مزایای این نوع لامپ این است که به تنهایی می تواند کل اتاق را به خوبی روشن کند.نوع لوله ای و کشیده آن زیبایی چندانی ندارد و از این رو در دکوراسیون هوادار ندارد.امروزه با تولید شکل های گرد و Uشکل برای آن این مشکل تا اندازه بسیاری برطرف شده است.از لامپ های فلورسنت می توان در نورپردازی بخش های گوناگون خانه استفاده کرد.نور لامپ های فلورسنت لوله ای برای نورپردازی زیر کابینت ها و همچنین بالای آینه سرویس بهداشتی بسیار مناسب است.جای لامپ های رشته ای را در نورپردازی خانه ها می توان با لامپ های فلورسنت معمولی عوض کرد تا به مقدار زیاد در مصرف برق صرفه جویی شود.لامپ های فلورسنت رنگ های متنوعی دارند.

لامپ فلورسنت فشرده:لامپ های فلورسنت فشرده(CFL)از کم مصرف ترین لامپ ها هستند.آنها در واقع 67 درصد کمتر از لامپ های رشته ای استاندارد مصرف می کنند و عمر طولانی تری دارند(برخی تا10000 ساعت)بیشتر این لامپ ها از چند لوله شیشه ای کوتاه ,یا دو یا سه حلقه کوچک ساخته شده اند.یکی از مهمترین مزایای استفاده از این لامپ ها استفاده میزان کمتر انرژی و در نتیجه بهبود بهره وری است.از معایب این لامپ ها می توان به گران بودن آنها اشاره کرد که البته به خاطر طول عمر بسیاری که نسبت به لامپ های رشته ای دارند قابل چشم پوشی است.

لامپ های سدیم کم فشار:از بین تما م منابع روشنایی تجاری موجود,لامپ های سدیم کم فشار بالاترین میزان بهره وری را دارند.لامپ های سدیم کم فشار بسیار شبیه به لامپ های فلورسنت هستند و زمانی که به روشنایی کامل برسند گرمای بسیاری تولید می کنند.این لامپ ها معمولا در جاهایی استفاده می شوند که در نورپردازی آن رنگ مهم نیست بلکه تنها مصرف بهینه انرژی مهم است. برای مثال برای فضای باز ,جاده ,پارکینگ و نورپردازی خیابان ها از این لامپ استفاده می شود.

لامپ های «ال ای دی»:لامپ هایی بدون رشته هستند که انرژی بسیار کمی را مصرف می کنند و طول عمر بالایی دارند. اما متاسفانه آنها فاقد روشنایی کارا هستند و به همین دلیل تمام شرایط لازم را برای جایگزین با لامپ های رشته ای و انواع دیگر ندارند.اما به هر حال با پیشرفت تکنولوژی دور نیست که نواقص این لامپ به مرور برطرف شود و این قابلیت را پیدا کند که در تمام نورپردازی ها از آن به جای لامپ های دیگر استفاده شود.