مقاله ها

در باغچه های معاصر نورپردازی به عنوان یک عنصر اصلی برای هر طراحی موفق به شمار می آید.نورپردازی چه در یک  باغچه کوچک شهری ,یک چمن زار بزرگ یا یک ایوان,بخشی جدائی ناپذیر از طرح کلی دکوراسیون است و با نورپردازی باغچه ,امکان استفاده از طرح با ارزشی از فضای باز حیاط خانه در شب نیز فراهم می شود.نورپردازی باغچه می تواند جلوه ای لوکس و شیک به خانه شما بیافزاید.نورپردازی باغچه علاوه بر افزودن زیبایی به طراحی باغچه می تواند تا حد زیادی ایمنی و امنیت فضای خارجی خانه را افزایش دهد و نقاب تاریکی و سیاهی را از جلوه فضای خارجی خانه بردارد.ضمن اینکه روشنایی معاصردر فضای باز,به نوعی سرمایه گذاری هوشمند است.در واقع نصب یک سیستم نورپردازی حرفه ای در فضای باز و باغچه خانه سبب می شود تا خانه و ملک شما باارزش تر به نظر آید.

ابتدا درباره مناطقی در باغچه که نیاز به نورپردازی خوب دارند فکر کنید.برای نمونه فضای نشیمن و غذاخوری,گذرگاه ها,آب نماها,گلدان برای گیاهان و درختان خاص,ویژگی های معماری برجسته و دیگر قسمت هایی که با برجسته کردن حضور آنها در باغچه می توان با استفاده از بافته ای مختلف نور بر جذابیت و گیرایی فضا افزود. سپس تصمیم بگیرید که دقیقا می خواهید نورپردازی خارجی خانه شما چگونه باشدو چگونه عمل کند؟نورپردازی از بالا به پایین,نورپردازی از پایین به بالا,نورپردازی میانه,نورپردازی قدی و غیره.شما باید درباره نوع نورپردازی مناسب باغچه خود بدانید که قرار است چگونه از آن استفاده شود و منظره باغچه قرار است از داخل خانه چگونه به چشم بخورد. همچنین موارد ایمنی و امنیتی را در نظر داشته باشید.تعیین کنید که نورپردازی باغچه شما چگونه باید روشن و خاموش شوند,با کلیدهای داخلی یا خارجی؟چند لامپ باید به طور همزمان روشن شود؟همچنین ممکن است نیاز به ریموت کنترل برای روشن و خاموش و کنترل نورپردازی خارجی خانه خود داشته باشیدو حتی ممکن است نیاز به حسگر نیز باشد.

جلوه های ویژه

پخش نور روی دیوار:با نصب نورپردازی بر زمینه دیوارو انتشار نوری ملایم برسطح دیوار,می توان جلوه های ملایم و لطیف ایجاد کرد.این جلوه را نیز می توان با نصب نورپردازی در کنج های مناسب نیز ایجاد کرد.

سایه:برای ایجاد این جلوه,نورپردازی را باید مقابل عنصری نصب کرد که قصد دارید حضورش برجسته تر و بارزتر شود.متناسب با ارتفاع نوری که به شی می تابد,سایه آن شی روی سطح روبرو ظاهر می شود.

نورپردازی دوطرفه:این نورپردازی می تواند از دو طرف جلوه فضای باغچه را جذاب سازد,نه تنها سبب می شود تا ویژگی های خاص موجود در دکوراسیون برجسته شود,بلکه می تواند فضا را نیز تلطیف کند.

نور رو به پایین:این نورپردازی که متمرکز به پایین است,وقتی مناسب است که قصد دارید بر حضور یک گیاه یا یک چیز تاکید بیشتری شود,زیرا این نوع نورپردازی دقیقا بالای آن گیاه یا چیز خاص نصب می شودو نور به صورت متمرکز بر آن منتشر می شود که علاوه بر روشن کردن آن ,می تواندبا ایجاد سایه ,جذابیت بیشتری به وجود آورد.این نوع نورپردازی جنبه ایمنی نیز دارد,می توان آن را بالای در ورودی و قسمت هایی که فعالیت های سرگرمی و تفریحی انجام می شود نصب کرد.

نور ماه:این یکی از رمانتیک ترین و تاثیرگذارترین انواع نورپردازی خارجی است.برای این نوع نورپردازی باید چراغ و منبع نور را در بین شاخ و برگ درخت قرار داد.در این صورت نور به صورت شکسته و ذره ذره به سطح زمین می رسد.این نوع نورپردازی را با روش های دیگر نیز می توان ایجادکرد اما درخت بهترین راه آن است.

نورپردازی گذری(مسیری):ایده نورپردازی مسیری برای ایجاد جذابیت و رضایت برای رفتن و دیدن به وجود آمد.یکی از مهم ترین دلایل این نورپردازی ایمن سازی گذرگاه عبوری است.

نورپردازی رو به بالا:نورپردازی رو به بالا را می توان از راه های گوناگون مانند نصب چراغ روی سطح زمین به وجود آورد.یکی دیگر از موارد استفاده این نورپردازی ,برای ایجاد جذابیت و زیبایی در دکوراسیون باغچه,نصب چراغ در پایه یک درخت به منظور شستن تنه درخت با نور و رساندن نور به داخل شاخ و برگ درخت یا نصب چراغ بر پایه ساختمان است.

نورپردازی آبی:با نصب نورپردازی داخل آب ,جلوه های شگفت انگیزو بسیار جذاب به وجود می آید.

سعی کنید که زاویه نور در نورپردازی باغچه به گونه ای باشد که پرتو های نور دور از سطح دید قرار گیرد.در قسمت هایی که این کار امکان پذیر نیست از لنزهای مات و حباب یا صفحه ضد خیرگی استفاده کنید.خوب است که نورپردازی باغچه و فضای باز را در اطراف و نزدیک به فضاهایی قرار دهید که در آنجا کارهای بیشتری صورت می گیرد.فضاهای نشستن,غذاخوری,آبنماها ,مجسمه ها,پله ها,گذرگاهها و دیگر فضاهایی که باید نورپردازی شوند را یادداشت و تعیین کنید.همچنین ممکن است نیاز باشد نورپردازی مناسبی را نزدیک در ورددی,پارکینگ و در گاراژ نیز در نظر بگیرید.به اینکه نورپردازی و جلوه باغچه حیاط خانه شما از داخل خانه چطور به نظر می رسد نیز باید توجه کرد. نمایان شدن منظره زیبا و چشمگیری از باغچه در داخل خانه هنگام شب می تواند بسیار زیبا و چشم نواز باشد.وقتی تمام مناطقی را که نیاز به نورپردازی دارند تعیین کردید,باید به برسی نحوه اتصالات برقی در مناسب ترین حالات در آن مناطق بپردازید.در مجموع همیشه برای نورپردازی باغچه های خانگی نورپردازی با ولتاژ پایین توصیه می شود. توجه داشته باشید که لامپ های هالوژن که در بسیاری از نورپردازی های کم ولتاژ استفاه می شود,هنگام روشن بودن بسیار داغ می شود.می توانید به جای لامپ های هالوژن از لامپ های «ال ای دی» استفاده کنید.لامپ های «ال ای دی» نورهای رنگی از خود منتشر می کنندو همچنین به دلیل خنک تر بودن,روز به روز بیشتر و بیشتر مورد توجه افراد قرار می گیرند.